اخبار

یکم تا سوم اسفند، برگزاری نشست زمین‌شناسی بنیادین همزمان با سی‌وپنجمین گردهمایی علوم‌زمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست زمین‌شناسی بنیادین(پترولوژی، چینه و فسیل‌شناسی، تهیه نقشه زمین‌شناسی، زمین شناسی نفت و دیاپیریسم، زمین‌شناسی کواترنری) همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین از یکم تا سوم اسفند ماه در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

بر همین اساس، دبیر علمی نشست رویکرد زمین‌شناسی بنیادین با بیان این‌که علم زمین‌شناسی از علوم پایه محسوب می‌شود، گفت:  نشست‌های رویکرد زمین‌شناسی بنیادی در سی و پنجمین گردهمایی علوم زمین می‌تواند به بسیاری از بررسی‌های مرتبط با علوم‌زمین از جمله بررسی‌های اکتشافی (مواد معدنی، هیدروکربورها)، دیاپیریسم، مخاطرات زمین‌شناختی (زلزله، سیل، زمین‌لغزش، فرونشست و آتشفشان‌ها)، ژئوتوریسم (ژئوپارک‌ها)، مکان‌یابی شهرهای جدید و سازه‌های مهم صنعتی (نیروگاه‌های بادی، آبی، اتمی)، انجام بهینه طرح‌های مسیریابی جادهها، خطوط انتقال نیرو، انرژی،آب و پروژه های علمی در سطح ملی و بین‌المللی کمک کند.

دکتر مسعود زمانی پدرام، با بیان این‌که زمین‌شناسی بنیادین، به عنوان مرکزیت برگزاری 34 مرحله گردهمایی علوم زمین در گذشته محسوب می‌شود، یادآور شد: امسال نیز این رویکرد، در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بر آن است تا در سی و پنجمین گردهمایی علوم‌زمین، با بسترسازی مناسب‌تر و برپایی نشست‌های علمی کاربردی، ارائه مقالات علمی، پوستر، کارگاه‌های آموزشی کاربردی در حیطه علوم‌زمین، تعامل سازنده با دانشگاه‌ها، مراکز علمی و صنعتی، موجب رشد و توسعه هر چه بیشتر کشور در شرایط تحریم شود.

به گفته وی نشست زمین‌شناسی بنیادین، مربوط به منطقه خاصی از کشور نیست و نشست‌های مرتبط با این رویکرد، و مقالاتی که توسط دانشجویان، پژوهشگران، اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی ارائه می‌شود مربوط به تمام زون‌های ساختاری ایران از جمله البرز، زاگرس و ایران مرکزی است.

دبیر علمی نشست زمین‌شناسی بنیادین با بیان این‌که برگزاری این نشست‌ علمی در گرایش علوم‌زمین، تعامل و تبادلات علمی بین متخصصین علم زمین شناسی در دانشگاهها، مراکز علمی-پژوهشی، و سازمان های مربوطه می باشد. از این رو این نشست می‌تواند زمینه را برای ارتقای علوم زمین در جامعه فراهم و در رشد و توسعه هر چه بیشتر کشور، در شرایظ تحریم تاثیرگذار باشد.

دکتر زمانی پدرام در ادامه ضمن اشاره به شرایط اقتصادی کشور که از رشد کافی برخوردار نیست، خاطرنشان کرد: این موضوع به شرایط تحریم در گذشته بازمی‌گردد که بر همین اساس پیشنهاد می‌شود دانشجویان، پژوهشگران و استادان دانشگاه‌ها ضمن مشارکت و همکاری در این مسیر علمی، با نظرات و ارائه مقالات علمی و کاربردی خود به رشد هر چه بیشتر علم زمین‌شناسی و توسعه علمی و در پی آن به توسعه اقتصادی کشور کمک کنند.

وی ضمن دعوت از مخاطبان و علاقه‌مندان به حضور در نشست زمین‌شناسی بنیادین جهت همکاری برای ارسال مقالات خود در تاریخ‌های قید شده به دبیرخانه گردهمایی، گفت: در صورتیکه مقالات در زمان تعیین‌کننده ارسال شود قادر به تهیه به موقع کتابچه چکیده و کامل سخنرانی‌ها و پوسترها، دانلود آنها، تهیه CERTIFICATEسخنرانی‌ها و پوسترها و نیز تصمیم‌گیری نهایی در انتخاب مقالات توسط داوران خواهیم بود.

گفتنی‌ست، خانم سارا سلیمانی نیز به عنوان دبیر اجرایی نشست زمین‌شناسی بنیادین از سوی دبیرخانه سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده است.

یادآور می‌شود؛ سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار (علوم‌زمین و اقتصادمقاومتی) از تاریخ یکم تا سوم  اسفندماه سالجاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد و معرفی کتاب و نقشه زمین‌شناسی برتر و همچنین ششمین نمایشگاه ملی عکس با محور زمین‌شناسی به عنوان برنامه‌های منحصربفرد این گردهمایی بزرگ عنوان شده است.

همچنین دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه بیرجند، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه شهید باهنر کرمان، پژوهشکده علوم زمین، کمیسیون ملی یونسکو- ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور، پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و انجمن کواترنری ایران حامیان سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین هستند.

گفتنی‌ست، دکتر افشین اکبرپور به عنوان دبیر علمی سی پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین http://35ngs.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با مرکزتحقیقات علوم زمین

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.