کارگروه تخصصی منابع آب و مدیریت آن

هيدروژئولوژى يکى از شاخه­هاى علم زمين شناسى است که به مطالعه و بررسى آب در داخل زمين مى­پردازد. اين علم در مورد پيدايش، چرخش و توزيع آب در داخل زمين، ويژگى­هاى فيزيکى و شيميايى آب­هاى زيرزمينى و تأثير متقابل آب و زمين و ارتباط آن با موجودات زنده بحث مى­کند. در اين علم تلاش مى­شود تا با شناخت کميت و کيفيت آب­هاى زيرزمينى، وضعيت زمين‌شناختى محيط شناسايى گردد. از سوى ديگر با مشخص بودن وضعيت زمين‌شناختى منطقه مى­توان به شناخت بيشترى از کميت و کيفيت منابع آب زيرزمينى محيط پى برد. اين علم کاربرد وسيعى در تحقيقات زمين­شناختى و همچنين طراحى و مکان يابى بسيارى از طرح­هاى عمرانى دارد.

اهم خدمات قابل ارائه در این کارگروه به قرار زير است:

  • تعيين بهترين محل حفر چاه آب
  • مطالعات منابع آب در مناطق آبرفتي (اکتشاف آب، تعيين محل با تراوايي بيشتر، تعيين سطح ايستابي، به نقشه درآوردن سنگ کف، مطالعه سفره­هاي آب زيرزميني، تفکيک شوري و شيريني آب­هاي زيرزميني)
  • ارائه مشاوره کارشناسی در زمینه منابع آب (تعیین بهترین نقطه حفر تکنیک­های حفاری تعیین جهت حفر تونل (کوره) آب یابی و)
  • اکتشاف آب در سازند­هاي سخت (منابع آب کارستيک)
  • شبکه ­های آبیاری و زهکشی

این کارگروه با بهره­گیری از متخصصان مجرب، فعالیت­هایی از جمله: مطالعات امکان سنجی، مطالعات منابع آب­های سطحی و زیرزمینی، برنامه­ریزی و اقتصاد آب، تلفیق منابع آب، آبرسانی سطحی و زیرزمینی، مطالعه و طراحی شبکه­های آبرسانی، تأسیسات انحراف آب سدهای انحرافی، مطالعات و طراحی شبکه­های آبیاری و زهکشی اصلی و فرعی (درجه 3 و 4)، تغذیه مصنوعی، آبیاری تحت فشار و تأسیسات وابسته ارائه می­نماید.

  • تأسیسات آب و فاضلاب

 

در بخش تأسیسات آب و فاضلاب این کارگروه با بهره­گیری از کادر تخصصی مجرب و با صلاحیت علمی بالا، طیف وسیعی از خدمات را به شرح زیر ارائه می­نماید:

مطالعات امکان سنجی، انجام مطالعات و تهیه طرح­های خطوط جمع­آوری، تأسیسات آبگیری، جمع­آوری و انتقال آب، شبکه­های توزیع آب، مخازن، تلمبه خانه­ها و تصفیه خانه­های آب و نمک زدایی و ابنیه مربوطه و محاسبه نشت فیزیکی و نشتیابی شبکه­های آب شهری، جمع آوری و انتقال فاضلاب­های شهری و صنعتی و تصفیه خانه­های مربوط به جمع آوری و انتقال آب­های سطحی، طراحی سیستم­های نگهداری و تعمیرات برنامه­ای و سیستم­های تله­متری و کنترل از راه دور، Scadaتأسیسات و تجهیزات فوق و استفاده از پساب تصفیه شده.

  • سدسازی

مرکز تحقیقات علوم زمین در زمینه سدسازی خدماتی از جمله: مطالعات امکان سنجی، مطالعات منابع آبهای سطحی و زیرزمینی، برنامه­ریزی و اقتصاد آب، تلفیق منابع آب­های سطحی و زیرزمینی، مهندسی رودخانه، تأسیسات انحراف آب، کنترل و دفع سیلاب­ها و اصلاح مسیر رودخانه، انجام خدمات مهندسی سدهای خاکی و بتنی به منظور ذخیره و کنترل آب و تولید نیرو، تونل، نیروگاه­های آبی و سازه­های جنبی، سایر ابنیه و تأسیسات وابسته به سد سازی را ارائه می­نماید.

  • حفاظت و مهندسی رودخانه

در بخش حفاظت و مهندسی رودخانه، مرکز تحقیقات علوم زمین فعالیت­های برجسته­ای را از جمله مطالعات حفاظت و مهندسی رودخانه، تأسیسات انحراف آب، مطالعات کنترل سیلاب، سیستم­های هشدار سیل، نظامنامه سیلاب، مطالعات حفاظت سواحل، برنامه­ریزی و مدیریت بهره­برداری و رودخانه، در حوزه حفاظت و مهندسی رودخانه ارائه می­نماید.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت خبرنامه های روابط عمومی دانشگاه ایمیل خود را در کادر ذیل وارد نمایید.

ارتباط با ما

ارتباط با مرکزتحقیقات علوم زمین

در رسانه‌ها

رویدادها و اخبار داشنگاه را در سایر رسانه‌ها همرسانی کنید.